Bipolární afektivní porucha


   
 

Dobrý den, mému expartnerovi ve 40letech vypukla po narození našeho dítěte respektive hned po porodu megalomanie s bludnou produkcí. Ruzne výbuchy vzteku měl už v době mého těhotenství, pripisovala jsem to však těžkému dětství a kombinaci alkoholu, který rád pije. V době jeho mánie mě ohrožoval na životě a zavřeli ho na uzavřené oddělení psychiatrie. Nyní žiji od té příhody sama s dítětem, a on bere léky Olanzapin a ještě něco. Mám obavy, že na ty léky pije ...vino, nebo pivo... Což mu ale nedokážu..Jaké riziko do budoucna? Ptám se skrz dítě, které vída... Děkuji..

 

Dobrý den Veroniko,
 
popisujete onemocnění Vašeho partnera, který prodělal mánii a psychotické příznaky. Uvádíte, že má diagnostikovanou bipolární afektivní poruchu (BAP). Dále udáváte, že více pije alkohol, možná i na léky. Ptáte se na riziko do budoucna.
Pokud se jedná o BAP – znamená to, že se fáze mánie a deprese nebo smíšené epizody střídají. Je to onemocnění celoživotní. Riziko opakování fáze zvyšuje přítomnost psychotických příznaků.
Velmi orientačně, některé studie uvádějí, že jedinec prodělá v průměru okolo 9ti epizod za 17let života. Existují ale i tzv rychlí cykléři – ti prodělají až 4 fáze za rok. Průběh je tedy velmi individuální a záleží na více okolnostech.
U Vašeho partnera je ještě otázka, jaký vliv hraje alkohol. Ten samozřejmě prognózu a možnost opakování fází zhoršuje. Na léky by pít neměl.
Pokud bude partner užívat léky a abstinovat, jeho prognóza může být dobrá, může normálně pracovat a fungovat. Doporučuji se zeptat i jeho ambulantního psychiatra, který by měl vědět, co jsou u něj rizikové faktory a jak u něj konkrétně onemocnění probíhá.
 
Hezký den
MUDr. Tereza Petrásková